KAIP VAIKUI PARENKAMAS GLOBĖJAS?
Vaiko prigimtinė teisė yra augti ir vystytis šeimoje, todėl vaiko interesus visada labiausiai atitinka globa šeimoje. Globos centras, savivaldybė ir tarnybos teritorinis skyrius turi dėti visas pastangas, kad surastų galinčią globoti šeimą. Pirmiausia globėjo ieškoma tarp giminaičių ir emociniai ryšiais su vaiku susijusių asmenų (šeimos draugai, kaimynai, krikštatėviai ir pan.), po to ieškoma globėjų šeimos ar budinčių globotojų.
Jei neatsiranda globėjų (rūpintojų) šeimos ar budinčių globotojų, kurie galėtų vaiką prižiūrėti laikinai, vaikas gali būti įkurdinamas šeimynoje.
Vaikui globa vaikų globos institucijoje gali būti nustatoma tik išimtiniais atvejais, kai nėra galimybės jo globoti (juo rūpintis) šeimoje, globos centre arba šeimynoje. Tokiu atveju, vaikui parenkama vaikų globos institucija (socialinės globos įstaiga), geriausiai atitinkanti vaiko interesus – amžių, išsivystymo lygį, specialiuosius poreikius.
Vaiko iki trejų metų globa vaikų globos institucijoje įstatymų nustatyta tvarka gali būti nustatyta tik išimtiniais atvejais ir tik tam pritarus Tarnybai ir gali tęstis ne ilgiau kaip tris mėnesius, išskyrus, jei vaikui reikalingos specializuotos sveikatos priežiūros ir (ar) slaugos paslaugos, kurių teikimas negali būti užtikrinamas vaikui nustatant globą šeimoje, globos centre ar šeimynoje arba, jei vaiko išskyrimas su broliais, seserimis pažeistų jo geriausius interesus.
PRIEŠ GLOBĄ SVARBU APMĄSTYTI
Ruošiantis šiai svarbiai misijai, svarbu apmąstyti:
- ar siekiu padėti užaugti žmogui
- ar nesitikiu greitų pokyčių ir dėkingumo apraiškų
- ar turiu vietos savo namuose ir kasdieniame gyvenime
- ar galėsiu mylėti ir rūpintis vaiku, kuris galimai turės sunkumų
- ar atvirai galėsiu kalbėtis apie kylančius santykio ir žmogaus auginimo sunkumus su globos centro darbuotoju
- ar sutuoktinis arba kartu gyvenantis santuokos neįregistravęs asmuo sutiks kartu lankyti GIMK kursus
ŽINGSNIAI NORINT TAPTI GLOBĖJU
TU GALI TAPTI NAMAIS
Kaip nukeliauti iki tapimo globėju?
1 žingsnis.
Sprendimo priėmimas.
Informacijos surinkimas, konsultacijos.
2 žingsnis.
Sveikatos pažyma.
Kreiptis į savo gydymo įstaigą dėl sveikatos pažymos 046a formos gavimo.
3 žingsnis.
Dokumentų pateikimas.
Kreiptis į savo gyvenamosios vietos Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinį skyrių, kurio darbuotojams padedant, bus pradėta globos šeimoje procedūra.
Pateikiami dokumentai:
- Prašymas
- Sveikatos pažyma 046a formos
- Kartu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų rašytinius sutikimus dėl to, kad jūs norite tapti be tėvų globos palikto vaiko globėju
4 žingsnis.
Laukimas.
Jūsų dokumentai bus persiųsti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritoriniam skyriui. Specialistai išnagrinės jūsų prašymą. Tai užtruks ilgiausiai 20 dienų.
5 žingsnis.
Kvietimas į mokymus.
Gavus teigiamą pradinį dokumentų vertinimą Globos centras pakvies Jus ir Jūsų sutuoktinį ar kartu gyvenantį santuokos neįregistravusį asmenį į mokymus, kurių trukmė – ne ilgiau nei 3 mėnesiai, tuo laikotarpiu specialistai apsilankys Jūsų namuose individualiems pokalbiams. Mokymai yra privalomi visiems norintiems globoti vaiką. Jeigu mokymai artimiausiu metu nevyks jūsų mieste ar rajone, prašykite, jog būtumėte siunčiami juos išklausyti į artimiausią savivaldybę.
6 žingsnis.
Išvados globai gavimas.
Asmeniui, norinčiam globoti vaiką ir jo sutuoktiniui ar kartu gyvenančiam santuokos neįregistravusiam asmeniui išklausius mokymus, per 10 darbo dienų nuo mokymų pabaigos, specialistai parengs išvadą* dėl pasirengimo vaiko globai.
7 žingsnis.
Laukimas ir sprendimo priėmimas.
Pasirašius teigiamą išvadą, jus lydės laukimas skambučio iš globos centro su pranešimu, jog jūsų globa reikalinga konkrečiam vaikui ar vaikams, supažindinimas su dokumentine informacija, vėliau – susitikimai ir sprendimo priėmimas.
Tapus vaiko globėju, per visą globos laikotarpį jus lydės globos koordinatorius ir kiti globos centro specialistai, kurie teiks įvairiapusę pagalbą, paramą, kvies jūs aktyviai įsilieti į globėjų bendruomenę.
*Teigiama išvada dėl pasirengimo globoti vaiką galioja 24 mėnesius nuo jos parengimo dienos.
Daugiau informacijos:
- Kaip tapti globėju?
- Kaip vaikui parenkamas globėjas (rūpintojas)?
- Kokios globos (rūpybos) formos egzistuoja?
- https://vaikoteises.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/vaiko-globa-ir-ivaikinimas/vaiko-globa-rupyba
Norėdami sužinoti daugiau:
- Rašykite el. paštu:
- Skambinkite nemokama linija tel.:
8 800 10800
- Kreipkitės į artimiausią globos centrą
PARAMA GLOBĖJUI
- Tapus globėju, visą globos laikotarpį jus lydės globos koordinatorius ir globos centro specialistų komanda, kurie suteiks jums galimybę tobulinti savo gebėjimus vaikų auginimo srityje, suteiks įvairiapusę paramą ir pagalbą, kvies aktyviai įsitraukti į globėjų bendruomenę, dalyvauti susitikimuose, renginiuose.
- Finansinė parama
Kiekviena savivaldybė budinčiam globotojui per globos centrą, taip pat globėjui (rūpintojui) gali tiesiogiai skirti ir mokėti pagalbos pinigus Socialinių paslaugų įstatymo nustatyta tvarka, taip pat skirti vienkartinę materialinę pagalbą (įsikurti, gydytis ir pan.) ar kitas išmokas. Dėl konkrečios sumos reikia kreiptis į gyvenamosios vietos globos centrą arba savivaldybę pagal gyvenamąją vietą.
Plačiau apie išmokas – https://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/socialine-parama-kas-man-priklauso/globoju-vaika?lang=lt
REIKALAVIMAI GLOBĖJAMS
Globėjais gali būti:
- Vieniši, susituokę ar partnerystėje gyvenantys
- Neturintys ir turintys vaikų
- Amžius 21-65 m.
- Sąlygas vaikui augti (būstas nebūtinai turi būti nuosavas)
Vertinami ne tik žmonės, ketinantys globoti vaikus, bet ir kartu su jais gyvenantys vyresni nei 16 m. asmenys. Jų prašoma pateikti rašytinį sutikimą dėl vaiko globos bei atitinkamos formos medicininę pažymą (forma Nr. 046/a), kuri pagrįstų, jog asmuo neturi psichikos ir elgesio sutrikimų ar nesergantis kitomis ligomis, dėl kurių vaiko globa nebūtų galima. Taip pat bus vertinamas tiek norinčio globoti vaiką, tiek kartu gyvenančių vyresnių nei 16 metų asmenų teistumas ir administraciniai nusižengimai.
Svarbu. Dėl globėjo, kurio sutuoktinis ar kartu gyvenantis santuokos neįregistravęs asmuo arba kiti kartu gyvenantys vyresni kaip 16 metų asmenys neatitinka nustatytų reikalavimų, skyrimo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinis skyrius sprendžia, įvertinęs šių asmenų sveikatos sutrikimo pobūdį, pavojingumą ir atsižvelgęs į vaiko interesus.