Švenčionių rajono socialinių paslaugų centras vykdo projektą „Kartu“ 08.6.1-ESFA-T-927-01-0466
Projekto tikslas: Didinti smurto artimoje aplinkoje nukentėjusių asmenų integraciją, kuriant, vystant ir teikiant naują paslaugų paketą Švenčionių mieste.
Projekto dalyviams bus ne tik teikiamos bendrosios socialinės paslaugos, teisines konsultacijos. Juos konsultuos psichologas ir priklausomybių ligų konsultantai. Bus organizuota laisvalaikio veikla.
Projekto veiklose dalyvaus 10 asmenų (18 – 59 metų), kurie yra smurto artimoje aplinkoje aukos.
Projektas bus vykdomas su partneriu – Asociacija „Švenčionių miesto vietos veiklos grupė”.
Šis projektas prisidės prie reikalingų paslaugų asmenims, nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje kūrimo ir teikimo, ir šių asmenų socialinės atskirties mažinimo.
Projekto veiklos finansuojamos iš Europos socialinio fondo (www.esinvesticijos.lt).
Projekto pradžia – 2020 m. lapkričio 26 d.
Projekto pabaiga – 2021 m. lapkričio 26 d.
Aš galiu sau padėti
COVID-19 smarkiai pakeitė kiekvieno žmogaus gyvenimą. Priverstinė izoliacija, socialinių
kontaktų ribojimas dar labiau skatina tarpusavio nesutarimus, o pagalbos kreiptis dar sudėtingiau.
Norint išsivaduoti iš smurtinių santykių, atgauti ramybės ir saugumo jausmą, ugdyti
pasitikėjimą savimi, pirmiausia reikia skirti daug dėmesio sau – suvokti ir gilintis į savo jausmus,
mokytis juos konstruktyviai išreikšti, atrasti mėgstamą veiklą. Kažkam padės psichologo ir teisinės
konsultacijos, kažkas atras save sportinėje ar kūrybinėje veikloje. Galbūt pagydyti žaizdas prireiks
kompleksinės pagalbos.
Atsispirti žalingai aplinkos įtakai, ugdyti pasitikėjimą savimi ir kitais, vertinti save, užmegzti
naujus socialinius ryšius ir kitų įdomių ir naudingų dalykų mokomės dalyvaujant projekto Nr.
08.6.1-ESFA-T-927-01-0466 „Kartu“ veiklose, kurios jau vyksta nuo birželio 2 d. Projektas
finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.
Nuotraukose – pirmi užsiėmimai naujai įrengtose sporto klubo „Liūto narvas“ patalpose.
Edukacinė išvyka į Trakus
Nuo seno žmonės leidosi į keliones, vedini smalsumo ir paslapties. Jų laukė nežinomybė ir pavojai, bet dėka to buvo atrasti nauji miestai, šalys, jūros ir vandenynai, nauji žemynai. Šiuolaikinis žmogus žino daug, tačiau ir šiandien keliaudamas atranda nuostabų ir nepakartojamą pasaulį, praturtina ne visada džiuginančią kasdienybę maloniais įspūdžiais, atranda save.
Birželio 26 d. projekto „Kartu“ dalyviams buvo organizuota edukacinė išvyka į Trakus. Bet ekskursija prasidėjo nuo apsilankymo Medininkų pilyje, kuri XIV-XV a. buvo svarbus Lietuvos gynybinis centras. Dabar čia yra muziejus, kuriame įrengtos keturios ekspozicijos salės. Eksponuojamos patrankos, akmeniniai sviediniai, archeologiniai radiniai, sidabro dirbiniai. Čia galima pamatyti LR Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko medžioklės trofėjų ir medžioklės peilių kolekciją.
Po Medininkų tylos Trakai pasitiko netylančiu šurmuliu. Nuskubėjome apžiūrėti sakralinio meno ekspozicijos, įrengtos buvusio Dominikonų vienuolyno koplyčios rūsyje. Įdomi šios vietos istorija. Tai Trakų Pusiasalio pilies teritorija, kurios paskirtis nuolat keitėsi. Iš didžiojo kunigaikščio rezidencijos pilis tapo aukštos kilmės belaisvių kalėjimu, caro laikais čia buvo policijos areštinė. Vėliau veikė Lenkijos pasienio policija, KGB. Šiandien čia eksponuojami liturginiai indai, altoriaus reikmenys, apeiginė kunigų apranga, krikšto monetos, bažnytiniai spaudai. Apsilankėme ir gerai žinomoje įspūdingoje Trakų salos pilyje, apžiūrėjome jos interjerą bei daugybę įdomių eksponatų. Gido pasakojimas padėjo geriau pažinti unikalią Trakų pilių ir Trakų žemės istoriją.
Šiek tiek pavargusias ir jau išalkusias projekto dalyves laukė staigmena – edukacinė programa „Senojoje kibininėje“ – kibinų gaminimas ir degustacija. Šių pyragėlių receptas – tai karaimų palikimas dar nuo XIV a., šiek tiek pakeistas ir vadinamas lietuvišku pyragėliu su mėsa. Buvome laukiami, todėl procesas neužtruko ir rezultato neteko ilgai laukti. Prie bendro stalo, vaišindamiesi obuolių sulčių ir kmynų gėrimu, degustuodami kibinus, projekto dalyvės dalinosi dienos įspūdžiais, kūrė naujus planus. Grįžtant namo, smagu buvo išsivežti ne tik savo gamybos kibinus ir kitų lauktuvių, bet ir gerą nuotaiką, istorines žinias, naują patirtį. Galimybę judėti į priekį ir būti laimingai nepriklausomai nuo aplinkybių. Gyventi savo nuostabų gyvenimą.
Projekto Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-01-0466 „Kartu“ veiklos finansuojamos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.
Kūryba – kaip būdas pažinti save ir keisti savo gyvenimą
Viena iš projekto „Kartu“ veiklų yra kūrybiniai užsiėmimai. Kūrimas moko kontroliuoti emocijas, išlaikyti dėmesį, ugdo kantrumą, stiprina nervų sistema, padeda formuoti pasitikėjimą savimi, psichologinį atsparumą, patenkina saviraiškos ir kūrybingumo poreikius. Laisvai bendrauti ir reikšti savo mintis ir jausmus padeda privatumą užtikrinanti, saugi aplinka. Koncentruoti dėmesį ir gilintis į savo vidinį pasaulį padeda nedidelis čiurlenantis krioklys.
Vienas iš būdų geriau pažinti save, suvokti ir priimti išgyvenamus jausmus ir netgi pakeisti gyvenimą yra mandalos piešimas. Kadangi daugelis bijo pasirodyti netobulais, nemokančiais piešti, pradėjome nuo spalvinimo. Kiekviena projekto dalyvė gavo mandalų knygutę, kurioje gali išsirinkti jos nuotaikai atitinkančią mandalą ir ją nuspalvinti. Spalvinant svarbu ne galvoti, bet jausti, būti žaismingam, atsipalaiduoti, leisti reikštis pasąmonei. Ir tuomet mandala gali būti kaip gidas, rodyklė, kuria kryptimi reikia judėti.
Projekto Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-01-0466 „Kartu“ veiklos finansuojamos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.
Nuotraukose – kūrybinio proceso pradžia ir pirmi rezultatai.
Dažniausia smurtas šeimoje laikomas „vidaus reikalu”, bendras visuomenės požiūris skatina slėpti smurtą ar jį neigti, gėdytis paties fakto ir netgi kreipimąsi pagalbos laikyti gėdingu bei netinkamu. Kenčiantys nuo smurto asmenys patenka į uždarą smurto ratą, kuomet smurtas po tam tikros pertraukos vėl kartojasi ir stiprėja. Smurto aukos netenka sveikatos (ar net gyvybės), pagarbos, dažnai – šeimos, galimybės mokytis, dirbti. Šeima netenka saugios aplinkos, sumažėja šeimos pajamos. Viena iš pagrindinių priežasčių, įtakojančių smurtą, yra piktnaudžiavimas alkoholiu ir kitomis narkotinėmis medžiagomis.
Liepos 22 d. ir rugpjūčio 10 d. projekto „Kartu“ dalyvėms buvo organizuoti seminarai aktualiomis temomis „Smurtas artimoje aplinkoje: kodėl apie tai svarbu kalbėti?” ir „Galios žaidimai porų santykiuose”. Seminarų metu buvo mokoma atpažinti skirtingas smurto formas, įsigilinti į individualias situacijas bei atrasti tinkamiausius ir efektyviausius sprendimus smurtui išvengti, nutraukti smurto ratą, padėti sau ir artimam asmeniui.
Projekto Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-01-0466 „Kartu“ veiklos finansuojamos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.
Baidarių žygis Žeimenos upe
Labai dažnai tobulėti ir keisti gyvenimo žmogui neleidžia nesėkmių baimė ir pasitikėjimo savimi stoka. Dėl nepasitikėjimo savimi prarandamos svarbios pažintys, galimybės įgyti patirties ar patirti nuotykių, bijoma priimti svarbius sprendimus, būti kūrybingam, o svarbiausia – jaustis laimingam. Nepasitikėjimas savimi veikia ir tarpusavio santykius. Todėl labai svarbu mokytis bendrauti, plėsti pažįstamų žmonių ratą, spręsti kylančias problemas, nebijoti dalintis atsakomybe su kitais.
Vienas iš būdų, kaip įgyti šias vertingas savybes, Švenčionių rajono socialinių paslaugų centro vykdomo projekto „Kartu“ dalyvėms tapo plaukimas baidarėmis.
Liepos 28 d. romantiškai kelionei gamtoje nusiteikusi projekto dalyvių grupė džiaugėsi puikiu oru. Kadangi grupės daugumą sudarė nepatyrusios baidarininkės, viena kitą ramino, kad plaukimas nebus sunkus. Baidarių žygiui buvo pasirinkta rami ir pakankamai sekli Švenčionių krašto upė Žeimena, kuri teka per smėlynus, gana plati ir net naujokams nepavojinga. Upės vingiai, skaidrus vanduo, rami srovė leido mėgautis gamta, grožėtis vaizdais. Šlamančios nendrės, žydinčios vandens lelijos, greitos žuvytės, kelių rūšių antys, sutikta gausi gulbių šeima – visa tai nekasdieniai potyriai ir gerų emocijų šaltinis. Pasitaikė ir sunkiau įveikiamų kliūčių, kadangi į vandenį per pastarųjų metų audras privirto daug medžių. Trūko patirties, reikėjo daugiau susikaupimo, atsargumo ir ištvermės. Bet žygis praėjo sklandžiai, nepaisant visų iššūkių – įveikėme 22 km atstumą. Tai lydėjusių grupę savanorių nuopelnas – jie padėjo ne tik žodiniais patarimais, bet padėjo saugiai pradėti kelionę ir išlipti į krantą, viso plaukimo metu buvo šalia, laiku atskubėdavo į pagalbą pakibusiems ant nematomų kliūčių.
Stebėdami ir girdėdami gamtos pasaulį, bendraudami tarpusavyje, baidarių žygio dalyvės gerais jausmais praturtino laiką. Ši diena padėjo kiekvienai suvokti svarbiausią tiesą – tai, kad dauguma gyvenimiškų situacijų priklauso nuo jų pačių, kad būtent jos prisiima atsakomybę už savo gyvenimą. Kad įveikdamos problemas ir klaidas, jos tampa stipresnės.
Projekto Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-01-0466 „Kartu“ veiklos finansuojamos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.